Neon Tabela Hakkında Bilgilendirme Yazısı - Neon Tabela Nedir ?

Neon Tabela Hakkında Bilgilendirme Yazısı – Neon Tabela Nedir ?

Ahşap Tabela Hakkında Bilgilendirme Yazısı
Kasım 4, 2016
Neon Tabela Hakkında Bilgilendirme Yazısı – Neon Tabela Nedir ?

Neon Tabela Hakkında ;

Neon Tabela, özel üretilmiş ateşte ısıtılarak şekil alabilen, küçük cam borular kullanılarak tasarlanan bir reklam türüdür. Neon Tabela yapımı, dikkat edilmesi gereken ve ince işçilik isteyen yapıda oldukları için bu alanda profesyonel olmuş kişiler tarafından yapılabilmektedir. Görseli kuvvetli ve cezbedicidir. Neon tabelalar hemen hemen her renkte üretilebilir.

Neon Tabela Nasıl Yapılır ?

Neon Tabelalar ateşte kıvrılarak yapılan neon çubuklarından faydalanılır. Bu çubuklar minik florasan camlardır. Tasarlanmış olan yazı ya da logonun ısıtılarak şekli verilmesinin ardından, içerisinde bulunan hava vakum yardımıyla çekilmektedir. Havası boşaltılan çubukların iç kısmına neon gazı ilave edilir ve bu gaz kırmızı renktir. Neon çubuklarının kırmızının dışındaki renklerle yanması için argon gazına ihtiyaç duyulmaktadır. Çünkü argon gazı beyaza renge yakındır.

Neon tabelaların elektrik sarfiyatı 220 volt civarındadır. Neon çubuklarının yanması için elektriğin sağlıklı bir şekilde verilebilmesini sağlayacak trafolara ihtiyaç duyulur. Neon tabelalar, uzun ömürlü oldukları ve görsel estetik açısından son derece etkili olduğu için çok fazla tercih edilen reklam araçlarıdır.

 

Neon Tabela Yapımında Nelere Dikkat Edilmeli ?

 

  • Kullanılan her 10 metre neon çubuğa 1 trafo düşmektedir. Yeterli düzeyde monte edilmeyen trafo, tabelanın zaman sonra arızalanmasına ya da yeterli düzeyde ışık sağlanamadığından verim alınamamasına yol açar.
  • Dış mekanda bulunan neon tabela trafoları tehlikeye  daha müsait olduklarından dolayı doğal etkenlerden korumak amacıyla izolasyon gerçekleştirilmektedir.
  • Kullanım süresi yedi ve 13 yıl arasında değişebilir. Bu kullanım zamanına göre farklılık gösterir.
  • Montaj ve kurulumuna dikkat edilmeli, elektrik bağlantılarının doğru yapıldığından emin olunmalıdır.
  • Asılacakları, kullanılacakları yerler doğru analiz edilmelidir. Konumu iyi tespit edilmeli ve ölçü eksiksiz alınmalıdır.
  • Neon gazı zaman içerisinde yok olacağı için bakım ve onarımı periyodik olarak yapılmalı, uygun görülmesi halinde tekrar aynı işlem tekrarlanmalıdır.
  • Neon tabelalar bu işin uzmanları tarafından yapılmalıdır.

Neon Tabela Avantajları

 

Neon Tabelalar diğer tabelalara göre elektrik tüketimi daha fazla olmasına rağmen, kolay kıvrılması nedeniyle bütün logolar ve şekillerde yapılabilir. Neon tabelalarda işçilik çok önemlidir. Kaliteli işçilikle yapılan çalışmalar yıllarca, sorunsuz bir şekilde kullanılabilir. Bu çalışmalar geceleri çok gösterişli ve ilgi çekici olurlar. Bulundukları ortamı kendi renklerinde aydınlatırlar.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir